Friday, April 7, 2023
გეგმა
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი,გვარი: თამილა ცქვიტინიძე
საგანი: მათემატიკა
სწავლების საფეხური/კლასი: 1დ
მოსწავლეთა რაოდენობა: 26
სსსმ მოსწავლე: კლასში არ არის
თემა: რიცხვები 11-დან 20-მდე
გაკვეთილის თემა: ერთნიშნა და ორნიშნა რიცხვები
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლემ შეძლოს „ერთნიშნა“ და „ორნიშნა“ რიცხვების წაკითხვა, ჩაწერა, წინა და მომდევნო რიცხვების დასახელება.ორნიშნა რიცხვის ჩანაწერში ათეულებისა ერთეულების თანრიგის დასახელება.
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული საწავლო გეგმის მოთხოვნებთან:
ესგ-ს Iკლასის მათემატიკის საგნობრივი პროგრამის მოთხოვნით მოსწავლემ სასწავლო წლის განმავლობაში უნდა მიაღწიოს შედეგს:
მათ. 1.1. მოსწავლეს შეუძლია ერთმანეთს შეუსაბამოს რიცხვები, რიცხვითი სახელები, რაოდენობები და რიგი.
მათ .1.2 მოსწავლეს შეუძლია ერთმანეთთან დააკავშიროს თვლა, რიცხვებს შორის დამოკიდებულებები და შეკრება-გამოკლების მოქმედებები
აქტივობების მიზანი და აღწერა
გამოყენებული
მეთოდი/
მეთოდები
კლასის ორგანიზების
ფორმა/
ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო
(წთ)
1
მიზანი:
გაკვეთილის მიზნის ,განმავითარებელი შეფასების რუბრიკის და ქცევის წესების გაცნობა/შეხსენება
აღწერა:
-მასწავლებელი ესალმება კლასს.
-აცნობს გაკვეთილის მიზანს,
გრძელვადიან მიზნებს.
-ახსენებს ქცევის წესებს.
-აცნობს შეფასების რუბრიკებს.
ვერბალური ახსნა
მთელი კლასი
პროექტორი,დაფა,თაბახის ფურცლები.
დაფაზე წარმოდგენილია
გაკვეთილის თემა,მიზანი და შეფასების რუბრიკა.
მოსწავლეებს საჭიროების შემთხვევაში შევახსენებ გაკვეთილის მიზანს და შეფასების კრიტერიუმებს;
მასწავლებელი ხშირად შეახსენებს ქცევის წესებს.)
3 წთ
2
მიზანი:
წინარე ცოდნის გააქტიურება
(საშინაო დავალების შემოწმება)
რა ვისწავლეთ,რა ვიცით
დაითვალონ 1დან 10-მდე.
დაასახელონ წინა და მომდევნო რიცხვი,გაიხსენონ უდიდესი ერთნიშნა რიცხვის შედგენილობა
აქტივობის ბოლოს მასწავლებელი აკეთებს განმავითარებელ შეფასებას
დემონსტრირება
კითხვა-პასუხი.
სიტყვიერი
კომენტარი
მთელი კლასი
დროულად მოხდეს დავალების შემოწმება,მოსწავლეებს ჰქონდეთ თანაბარი წვდომა.
გაუგებარი დავალების ახსნა( საჭიროების შემთხვევაში)
3
წთ
3
მიზანი: ახალი ცოდნის კონსტრუირება და ახსნა
11-დან 20-მდე ჩაწერა ,დასახელება .რიცხვების წარმოდგენა ათეულებად და ერთეულებად
აღწერა:
I -ეტაპი
მოსწავლეები დაფასთან გამოდიან და აკეთებენ შესაბამის ჩანაწერს
II-ეტაპი
1)რა რიცხვს უნდა მივუმატოთ ერთი,რომ მივიღოთ შენ მიერ დასახელებული რიცხვი
2)რა რიცხვს უნდა გამოვაკლოთ ერთი რომ მივიღოთ არჩეული რიცხვი.
(დაფაზე წარმოადგინონ თუ რა მოქმედებას შეასრულებენ)
აქტივობის ბოლოს მასწავლებელი აკეთებს განმავითარებელ შეფასებას
სასურველი ორნიშნა რიცხვის არჩევა ,ჩაწერა,ათეულის და ერთეულის გამოყოფა ,წინა და მომდევნო რიცხვის დასახელება.
კითხვა-პასუხი
სიტყვიერი
კომენტარი
ინდივიდუალური
დაფა,ფერადი ცარცები წარმოდგენილი დავალებების დასაფიქსირებლად.
7
წთ
4
მიზანი:
11დან 20-მდე რიცხვებზე გადაცემული ცოდნის ათვისება
აქივობა 1.
სიტყვის გაშიფრვა
აქტივობის ბოლოს მასწავლებელი აკეთებს განმავითარებელ შეფასებას
აქტივობა 2.
მოცემულია 11დან 20 მდე არეული რიცხვები და დაალაგონ ,ჯერ ზრდის მიხედვით ,შემდეგ კლების .
აქტივობა.3
,,ვინ უფრო სწრაფად“
მოსწავლემ ზეპირად უნდა დაასახელოს მასწავლებლის მიერ დასახელებული რიცხვის წინა ან მომდევნო რიცხვის ერთით მეტი ან ნაკლები რიცხვი.
აქტივობის ბოლოს მასწავლებელი აკეთებს განმავითარებელ შეფასებას
აქტივობა 4.
მიზანი: გაკვეთილის შეჯამება.
1.დღევანდელი გაკვეთილის მიზანი იყო...
2. ამ გაკვეთილიდან დამამახსოვრდა....
თავად მასწავლებელი საჭიროებიდან გამომდინარე რამდენიმე მოსწავლეს აძლევს უკუკავშირს, განმავითარებელ კომენტარს.
საშინაო დავალება
კითხვა-პასუხი
სიტყვიერი კომენტარი
სიტყვიერი
კომენტარი
დემონსტრირება
სიტყვიერი კომენტარი
ინდივიდუალური
მთელი კლასი
ფორმატი ,ფერადი მარკერები
10 წთ
4წთ
5წთ
3წთ
განმავითარებელი შეფასების კრიტერიუმები
გაგების დონე
კრიტერიუმი
დამწყები
განვითარებადი
კვალიფიციური
ექსპერტი
მათემატიკური ენის ფლობა/
გამოყენება
არაადეკვატურად
ფლობს/
უჭირს ტერმინების დამახსოვრება.
ფლობს და ხარვეზებით იყენებს ტერმინებს.
ფლობს/იყენებს უმეტეს შემთხვევაში სწორად მათემატიკურ ტერმინებს.
ფლობს/იყენებს მათემატიკურ ტერმინებს/ცნებებს
უშეცდომოდ და
ყოველთვის.
მოსწავლეს შეუძლია ერთმანეთს შეუსაბამოს რიცხვები, რიცხვითი სახელები, რაოდენობები და რიგი.
უჭირს ორნიშნა რიცხვის ჩანაწერში მიუთითოს ათეულისა და ერთეულის თანრიგები, ვერ ასახელებს ამ თანრიგებში მდგომი ციფრების მნიშვნელობას .
ხშირად უშვებს შეცდომებს/ ორნიშნა რიცხვის ჩანაწერში მიუთითოს ათეულისა და ერთეულის თანრიგები, ავიწყდება ამ თანრიგებში მდგომი ციფრების მნიშვნელობა.
ორნიშნა რიცხვის ჩანაწერში უმეტესად სწორად
მიუთითებს ათეულისა და ერთეულის თანრიგებს, ასახელებს ამ თანრიგებში მდგომი ციფრების მნიშვნელობას
ორნიშნა რიცხვის ჩანაწერში ყოველთვის სწორად
მიუთითებს ათეულისა და ერთეულის თანრიგებს, ასახელებს ამ თანრიგებში მდგომი ციფრების მნიშვნელობას და განმარტავს ერთეულის თანრიგში 0-ის გამოყენების აზრს;
გამოთვლები
გამოთვლებში არ მეტყველებს შეკრება- გამოკლების რომელიმე ხერხის გამოყენებაზე
გამოთვლებში ხშირად უშვებს შეცდომებს/უჭირს
გამოყენებულ ხერხზე საუბარი
გამოთვლებს ძირითადად სწორად ასრულებს.
გამოთვლებს ყოველთვის სწორად ასრულებს. საუბრობს გამოყენებულ ხერხზე.
Subscribe to:
Posts (Atom)
გეგმა
გაკვეთილის გეგმა მასწავლებლის სახელი,გვარი: თამილა ცქვიტინიძე საგანი: მათემატიკა სწავლების საფეხური/კლასი: 1დ მოსწავლეთა რაოდენობა: 26 ს...
-
გაკვეთილის გეგმა მასწავლებლის სახელი,გვარი: თამილა ცქვიტინიძე საგანი: მათემატიკა სწავლების საფეხური/კლასი: 1დ მოსწავლეთა რაოდენობა: 26 ს...